Autor: Slimani, Leïla

Vydáno: 2021, Argo

Počet stran: 287

Doporučuje: knihovnice Mirka

Téma: román o mezilidských vztazích, lidských osudech a společenském postavení z poválečného období v Maroku

„Kniha sleduje příběh mladé Alsasanky Mathildy a jejího muže Amina, důstojníka francouzské armády, v období od konce druhé světové války až do poloviny padesátých let v Maroku. Kniha začíná odjezdem Mathildy a Amina do jeho rodné země Maroka, aby zde převzali rodinný statek. Bohužel od prvního okamžiku žijí oba v zemi těch druhých. Mathilda, která se snaží sžít s novými společenskými pravidly, odlišnou kulturou a požadavky na správnou marockou manželku a vzdělaný a jemný Amin, který až moc dlouho žil mimo svou zem.

Kniha se četla jedním dechem, ale od první chvíle jsem měla problém oblíbit si hlavní hrdinku. Mathilda není prvoplánově milá postava, v knize je vykreslená jako hloupá, tuctová, nepřející a zrovna ne moc hezká žena.

Mohla bych napsat, že je to příběh jednoho manželství. Nebo první díl volné trilogie rodinné ságy, která se odehrává na pozadí velkých dějin. Postupně roste politické napětí a násilnosti mezi lidmi, které vyvrcholí vyhlášením nezávislosti Maroka na Francii. Ale to je hodně málo o příběhu, který je tak plný všeho, že snad na závěr mohu jen napsat „Tady to tak chodí“. Jedna z vět, na kterou si Mathilda musela v nové zemi rychle zvyknout.“

Anotace ke knize:

https://www.databazeknih.cz/knihy/zeme-tech-druhych-valka-valka-valka-462929

Ověřte si, zda je kniha k vypůjčení:

https://pribram.tritius.cz/detail/825517?search=b94c14dc-583b-49ad-a1fb-c4f60c828bed&si=1